Unikátna slovenská expedícia do Vladivostoku na autách. A nielen o tom, vo VIDEO rozprávaní jej účastníkov.
Stará Turá / Vladivostok | Túžba cestovať, spoznávať krajiny, iné kultúry a zažívať neustále niečo nové, mnohých z nás ženie neustále dopredu. Neuspokojí nás vyvaľovanie sa niekde pri mori, ale chceme vidieť maximum. Zo spôsobu života bežných ľudí iných krajín, kultúrne i historické pamiatky. Unikáty či atrakcie, ktoré sú dominantnými práve v navštívenej krajine.
Šiesti chlapíci zo Starej Turej sa rozhodli pre niečo fakt iné. Detailne vidieť krajinu, ktorá svojou rozlohou zaberá šestinu sveta a prejsť ju od západu na východ. V podstate takmer po trase svetoznámej Transsibírskej magistrále. Len nie vlakom, ale - a to je naozaj perličkou - vlastnými autami. A nielen to. Rozhodli sa zmapovať a osobne prejsť miesta, ktoré prešli aj československí legionári.
O ceste po vlastnej osi zo Starej Turej až do Vladivostoku, sme sa s nimi porozprávali v improvizovanom krčmovom štúdiu v jednej z reštaurácií v Starej Turej. A tam to aj vlastne začalo...
Z ich materiálov vyberáme:
Keď pri grilovaných rebierkach a chladenom plzenskom v penzióne na Mlyne v Starej Turej vznikol nápad otočiť svoju pozornosť na východ a vzdať sa pohodlia západu, vidieť na vlastne oči, čo je vlastne za Uralom, nik z nás vtedy netušil, že časom naša expedícia, ako sme ju začali honosne nazývať, získa historický podtón a nebude to len rozmarný výlet chalanov, ktorý nevedia „od dobroty“ čo zo sebou. Postupne, ako sme viac a viac zavŕtavali nosy do máp, skúmali mestá a informácie o nich, vystupovali nám tam pojmy, ktoré na pohľad nepatria do Ruska a na Sibír. M.R. Štefánik a československý legionári. Po oprášení si školských vedomostí a naštudovaní bežne dostupnej historickej literatúry, sme zrazu všetko videli v inom svetle. M.R. Štefánik, v tomto roku si pripomíname 130. výročie jeho narodenia, osobne v roku 1916 organizoval z vojenských zajatcov Československé légie v Rusku a po VOSR v rokoch 1918 a 1919 ich presun cez Ural, Sibír do Vladivostoku a ďalej loďou do Európy. Šli pešo, koňmo vlakom.
Naša cesta sa nebude dať porovnať s ich útrapami, ale nebude to ani výlet na Francúzsku riviéru. Trasa bude kopírovať ich putovanie, budeme sa snažiť našimi očami vidieť, čo videli pred 90 rokmi oni a hľadať stopy, ktoré za sebou zanechali.
Ak Vás úvod troška oslovil, tak nech sa páči ďalej. Dozviete sa niečo o nás, autách, trase, prípravách a očakávaniach a po návrate všetko, čo nás na trase „ po stopách československých legionárov“ stretlo, čo sme videli a zažili.
Členovia expedície:
Tiborko Krúpa
Vladko Klimek
podpredseda – vedenie politických záležitostí. Už svojou útlou postavou, v momente tohto písania 119,6 kg, predstavuje pokoj a pohodu. Vyrastal na samote Lipovec, kde príroda bola pre neho všetkým. Volajú ho Savana. Spoznanie krásnej a zároveň nedotknutej prírody ďalekého východu, spoznanie života ruských ľudí, ho viedlo k tejto expedícii. Spoznávanie nepoznaného je jeho záľubou a cesta do Vladivostoku by mala v ňom zanechať nesmierne veľký zážitok.
Paľko Ferianec
podpredseda – vedenie krízového štábu. Volajú ma všelijako. Koláčik pagáčik, Paľko Štrblík Ferianec od Feriancí z Rudníka narodený na Myjave roku 1967. Mladosť som pretancoval a precestoval, zapáčilo sa mi to natoľko, že som sa do dnes neusadil. Profesionálne sa venujem rodinnému remeslu po dedáčkovi – stolárstvu. Nakoľko je môj život jeden veľký chaos a všetko riešim v behu, v expedícii velím krízovému štábu. Ako teplomilný človek sa túžim okúpať v chladnom Bajkale, poctivo na to trénujem každodennou raňajšou studenou sprchou, dúfam že všetko neprespím, lebo spánok je moje hoby. Mojím životným krédom je V jednoduchosti je krása a preto všetko riešim jednoducho bing – beng.
Majko Čepák
člen – bezpečnostný analytik. Obor Majko Čepák je už svojim nadpriemerným vzrastom predurčený na funkciu bezpečnostného analytika a to prípadný „nepriatelia“ netušia, že je major vo výslužbe. Zodpovedne si naštudoval legislatívu krajiny „Veľkého brata“, aby členov expedície ochránil pred prípadnými problémami. Nakoľko má už vopred všetko ošetrené a nič ho nemôže prekvapiť, venuje sa bifľovaniu ruštiny a zostavovaniu jedálnička expedície, lebo okrem zastrašovania svojim zjavom, rád varí a samozrejme aj papká a nerád by prišiel o svoju atletickú postavu. Jediný háčik je v tom, že to je vlastne jeden veľký dobrák. Našťastie o tom domorodci nevedia. Jeho životným krédom je Keď neudrieš ty, tak dostaneš.
Duško Klimek
člen – teamové a technické zabezpečenie. Už keď sa náš Pesko v roku 1966 narodil, bol horský vodca. Moc toho nenavraví, ale keď povie, tak to stojí za to. Jeho snom je spávať v Tajge v spacáku. Mimo záznam, dobrý kamarád s predsedom.
Milko Konečník
člen -styk s nepredvídateľnými okolnosťami a kultúrny referent. Narodený na Myjave v 1966 roku a zhodou okolností tiež od Feriancí z Rudníka. Vystupujúci pod umeleckými menami Buko, Emilo, Milko. Slobodný, bezdetný, neusadený. Momentálne bývajúci na Myjave, spávajúci v Malackách a pracujúci v Rohožníku. Povolaním lesník, ktorý si povedal, že je na čase vystúpiť s pohodlia rodného lesa a vybrať sa na cesty po sibírskom lese. Ako pilot teoretik, lietam neustále v problémoch a stále nemám čas. Držím sa zásady, lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť. Malým problémom je, že väčšiu vzdialenosť ako do Bulharska som z aute ešte nevidel.
Výber áut na expedíciu
Pri výbere aut, bolo na prvom mieste, že trasa je plánovaná po asfaltových cestách rôznej kvality a spevnených štrkových cestách, porovnateľných s bežnými lesnými cestami na Slovensku. Extrémne prejazdy vo voľnom teréne, alebo prašné cesty sa na našej trase nevyskytujú. Dôraz bol kladený na robustnú stavbu, spoľahlivosť, výdrž, väčší obsah motora, komfort posádky a nízku obstarávajúcu cenu. Po dlhých sedeniach a odborných polemikách, každý mal svojho favorita, padla voľba na Jeep Cherokee 4 L rok výroby 1992. Všetci vieme, že jedine Sibír preverí správnosť našej voľby.
Na našich cestách sa najčastejšie stretávame s typickým hranatým modelom predstaveným v roku 1987. Bol to nekompromisný offroad, postavený presne podľa chuti amerických farmárov požadujúcich jednoduchú techniku, dostatok komfortu a veľkú priechodnosť terénom. Okrem domáceho teritória si našiel cestu aj za Atlantik. Náš model disponuje výkonom 136kw pri 4750 otáčkach. Obsah motora 3964 ccm naznačuje vysokú životnosť.
Autá majú v priemere najazdené cca 200 000 km. Po ich obstaraní prešli kontrolou pohonných jednotiek a podľa potreby boli menené základné diely, ako tlmiče, čapy, filtre, brzdy a podobne. Do každého auta bola nainštalovaná vysielačka. Vo výbave budú aj niektoré náhradné diely, ako remene, filtre, hadice, rozdeľovač, chladič. Zvyšok ponechávame na šikovné slovenské a ruské „ručičky.“ Keď to berieme s ktorejkoľvek strany, tak nám vychádza, že autá sú už vlastne pripravené, čo sa celkom nedá povedať o nás.
Na tomto mieste by sme vám troška podrobnejšie chceli predstaviť našu trasu s etapovými centrami, hrubou kilometrážou, časovým harmonogramom. Celá trasa je v neustálom vývoji, dopĺňa sa o zaujímavé miesta a odbočky, upravuje sa harmonogram. Úplne presná bude až po dosiahnutí cieľa vo Vladivostoku. Štart bude slávnostný 14.07.2010 v Košariskách, rodisku M.R. Štefánika, krátky prológ na Myjavu. Na ostro vyrážame 15.07.2010 o 05,00 z Myjavy. Cieľ je 11.08.2010 vo Vladivostoku.
Myjava - Krakov - Minsk - Smolensk - Moskva 1950 km
Moskva - Penza - Samara - Ufa - Čeliabinsk 1880 km
Čeliabinsk - Jekaterinburg - Ťjumen - Išin - Omsk - Kujbišev - Novosibirsk 1850 km
Novosibirsk - Krasnojarsk - Kansk - Irkutsk 1856 km
Irkutsk - Ulan Ude - Čita 1113 km
Čita - Slobodný - Belogorsk - Chabarovsk 2100 km
Chabarovsk - Vladivostok 760 km
http://vladivostok.webnode.sk/
Obdivuhodné, nie? A chlapi chystajú akcie ďalšie. Na sever Ruska do Murmanska a znovu - Vladivostok a Nachodka. Možno i ďalej. O cestách i prípravách na ne, sa dozviete aj v našich novinách.
No a viac už v dvoj hodinovom VIDEO rozhovore.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.