Ukrajina, Kyjev. Majdan dnes...
Situácia na východe Ukrajiny je stále nestabilná. Aj keď sporadické, no predsa len boje o územie, o ktorých dnes nik nedokáže povedař, ako dopadnú.
- - -
Pamätáme si to asi všetci. Bývalý ukrajinský prezident radšej opustil Ukrajinu. Násldne bolo ľuďmi odhalené jeho bohatstvo nazhromaždené na úkor obyčajných, bežných a povedzme si na rovinu - chudobných Ukrajincov.
Modrá revolúcia, Ukrajinský Majdan. Barikády, zima, streľba, protestujúci aj milicia a jednotky Berkut. Množstvo ranených a veľa mŕtvych. To bol každodenný obsah spravodajstva svetových médií.
Boli to dlhé zimné dni, mesiace. Zostali spomienky. Žial aj tie smutné, v podobe čiernym orámovaných fotografií padlých a na improvizovaných pomníčkoch okrem modro žltých stužiek napríklad aj prestrelená helma. A už len kahančeky a sviečky...
Na východe krajiny je vojna. Taká naozajstná vojna. Streľba, ranení a mŕtvi. V Kyjeve, Odesse či v Užhorode za našimi hranicami ju turista veľmi necíti. No domáci áno. Domáci v nej totiž bojujú...
Dnes je na Ukrajine druhý prezident a média priniesli ďalšie odhalenia z finančných machinácií. Ľudia sú chudobní stále. Tisíce ľudí zápasili, rizkovali životy a - verili. Načo?
Dokedy?
- - -
Prinášame fotoreportáž zo súčasného Majdanu. Kyjev žije svojim každodenným životom. Ľudia stále zápasia. Žial len oni...
- - -
Majdan, Kyjev
Náměstí Nezávislosti (ukrajinsky Майдан Незалежності, Majdan Nezaležnosti) je jedno z kyjevských náměstí. Spolu s hlavní třídou Chreščatyk představuje centrum ukrajinské metropole.
Současný název nese náměstí od roku 1991. Do té doby se jmenovalo různě: (1977–1991: Náměstí Říjnové revoluce; 1935–1941 a 1943–1977: Kalininovo náměstí; 1941–1943: Náměstí 19. září; 1919–1935: Sovětské náměstí; 1876–1919: Dumské náměstí; do roku 1919 Chreščatické náměstí).
V roce 1944 byla nedlouho po osvobození Kyjeva uspořádána veřejná soutěž na modernizaci okolních budov, které byly poničeny během války. Náměstí proto obklopují domy zbudované v 50. letech 20. století a hotel Ukrajina, který vznikl v letech sedmdesátých.
Náměstí je pravidelným místem různých celospolečenských událostí. Konaly se zde velkolepé oslavy 20. výročí nezávislosti Ukrajiny; odehrála se zde celá řada událostí spojených s Oranžovou revolucí, stejně jako násilné protesty proti politice tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče, které byly pojmenovány přímo podle náměstí - Euromajdan.
Náměstí je dopravně obslouženo stanicí stejného jména druhé linky kyjevského metra.
Zdroj: Wikipedia
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.