Tatranské reminiscencie očami návštevníka
Rýchlik Dargov smerujúci k našej cieľovej stanici Poprad (vstupné mesto do V. Tatier) až na nefungujúcu klimatizáciu v kupé milo prekvapil svojim pohodlím vo vozňoch. Panoráma Západných Tatier s Roháčmi, Červenými vrchmi a Liptovskými kopami a majestátnym Kriváňom bola fascinujúca. Človek odrazu onemie a zatají dych. Perfektná inšpirácia pre nadchádzajúcu rodinnú dovolenku... Na železničnej stanici v Poprade sa však nič nezmenilo. Opäť rekonštrukčné stavebné práce, neprehľadné ukazovatele a deprimujúci interiér – nezávidím zahraničným turistom alebo turistom, ktorí sú tu po prvý krát. Orientujeme sa inštinktívne a prechádzame okolo ležiacich a sediacich bezdomovcov cez autobusovú stanicu na miesto ubytovania. Zákonná 50 km/hod. rýchlosť robí na popradských cestách vodičom viditeľné problémy a nabáda chodcov k bleskurýchlej ostražitosti. Centrum mesta je pekné a malebné a poskytuje návštevníkom skutočný relax. Zmrzlina je výborná, ale jej „bratislavská“ cena zneistí. Nevadí...
Chata pri Zelenom plese (bývalá Brnčalka) - z autobusovej zastávky Biela voda asi 2 - 3 hodiny. Turistický chodníček so žblnkotajúcou horskou riavou je zatiaľ vcelku nenáročný. Stúpanie je pohodlné aj pre deti a prestávky je možné využívať na zastrešených drevených odpočívadlách. Možno tu stretnúť aj horských bikerov. Fascinujúca scenéria so strmými skalnými prahmi a vodopádmi Veľkej a Malej Zmrzloej doliny, Jahňacím štítom (vzadu vpravo), Belianskými Tatrami, Jastrabou vežou, Kolovým a Čiernym štítom, ktorá sa znenazdajky ukáže v otvorenej kosodrevine, vyráža dych. Postoj, chvíľa, si krásna ...! Brnčalka poskytuje turistický štandart. Výborná kuchyňa (s vysokohorskými cenami), príjemný a ochotný personál a skvelé výhľady z vonkajšej terasy (nad plesom) umocňujú vizuálny zážitok. Prekvapenie pre deti, ktoré malo byť „čerešničkou na torte“ v podobe kedysi „štýlovo“ vyzdobenej pivničky s rôznym použitým výstrojom horolezcov rozvešaným spolu s vtipnými horolezecko-turistickými kresbami, sa nekoná. Zostala len gýčová reklama na české pivo a prekysličené prechladené pivo svetoznámej značky za 2 €... Nevadí.
Na druhý deň sa deti v eufórii tlačia v zástupe na stanici visutej lanovky v Tatranskej Lomnici na Skalnaté pleso. Moderná (pomerne tesná) kabínková lanovka pre štyri osoby zvádza ku klaustrofóbii, avšak výhľady na okolie postupne upokojujú. Pohodlný nástup; pohodlný výstup. Nenáročná túra na Hrebienok smeruje okolo Skalnatej chaty cez Zamkovského a Rainerovu chatu a cez vodopády Studeného potoka na Hrebienok. Pozorného návštevníka poteší pohľad na skalný prah Malej studenej doliny, kde sa pyšne vypína v cca 2000 m.n.m. známa Téryho chata (Térynka) so Žltou stenou. Na túto chatu je východiskovým bodom výstupu Zamkovského chata, kde sa dá chutne najesť, občerstviť a aj ubytovať. Prekvapením pre deti je dobová Rainerova chata (Rainerka), ktorú reprezentuje malý kamenný domček s útulným priestorom na občerstvenie, príjemným chatárom (učiteľom) a malou expozíciou histórie a súčasnosti tatranských nosičov. Mimochodom je to asi najstaršia chata vo V.Tatrách. Potom už je to len „na skok“ na Bilíkovú chatu (Bilíčka) a odtiaľ na Hrebienok, kde je možné občerstvenie. Výber jedál v samoobsluhe bol však o piatej popoludní veľmi slabý...(črevné potiaže večer boli silnejšie :-)) Z Hrebienka je možné zviesť sa do Starého Smokovca pozemnou lanovkou. Opäť si treba prichystať peňaženku, pretože za sedem minút jazdy je to skutočne „slušná“ suma. Nehovoriac o cenách za ďalšie atrakcie pre deti na Hrebienku. Euro sem - Euro tam..., však sú to len mince. Ibaže pri niekoľkočlennej rodine sa mince menia na papierové :-).
Cieľom tretieho dňa je Aquacity v Poprade. Skratkou cez staničný park je to do Aquacity cca 20 minút peši. Tento park, známy strieškami proti havraním výkalom, opúšťame veľmi rýchlo aj z dôvodu divných indivíduí, ktoré sa bezcieľne pohybujú jeho chodníčkami. Aquacity Poprad je však skutočným rajom pre deti a aj pre dospelých. Adrenalínové šmýkačky, tobogany, rôzne masážne prúdy, geotermálna voda s teplotou cca 50°, večerná laserová show... Relax a zážitok na svaly a šľachy ako sa patrí. Ceny za teplé jedlá prekvapia (v dobrom). A super personál (to poteší).
Štrbské pleso. Stavebné práce na veľkolepých "svetových" hoteloch pokročili (ubytovanie/noc od 240 € ?). Štrbské pleso dostáva novú tvár. Kde sú návštevníci resp. turisti, je záhadou. Občerstvovacie stánky sú prázdne, reštaurácie poloprázdne; ich personál však príjemný a jedlá skutočne chutné... Je vôbec letná sezóna ? Jedálne menu sa dá kúpiť do štyroch EUR. Okolie okolo plesa spolu so stánkami s gýčovými suvenírmi je úhľadné a príjemné. Rodinné túry možno realizovať po vyznačených značkách na Popradské pleso (s malebným Symbolickým cintorínom na pamiatku obetiam v horách), vodopád Skok v Mlynickej doline, chatu pod Soliskom (aj lanovkou), Hincové pleso alebo k Jamským plesám (smer Kriváň).
V prípade nepriaznivého počasia je možné navštíviť nádherné expozície tatranskej fauny a flóry v Muzeu TANAPu, expozíciu tatranskej prírody v Botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, prezrieť si pamätihodnosti Popradu alebo zájsť do starobylého Kežmarku.
Iná je však dovolenka s vysokohorským alebo horolezeckým cieľom (s prespaním na vysokohorských chatách) a iná je dovolenka strávená s rodinou, pri ktorej rodičia musia zodpovedne počítať s vyššími finančnými výdajmi. Platí sa takmer za všetko a všade. Šikovnosťou prevádzkovateľov sú najmä atrakcie pre deti, ktoré nemožno (prihliadnúc na princíp rodinnej dovolenky) obísť. Adrenalínové kolobežky z Hrebienka a zo Štartu (z dôvodu bezpečnosti veľmi neodporúčam), bobové dráhy na Hrebienku a v Tatranskej Lomnici, štvorkolky, člnkovanie, vodné a iné atrakcie na Štrbskom plese, Aquacity v Poprade... Lákadlom a dobrým nápadom na prekonanie horského prevýšenia na túre sú aj visuté a pozemné lanovky. Najspokojnejšími návštevníkmi sú určite deti a prevádzkovatelia. Štvorčlenná rodina má však menšie zľavy ako trojčlenná...(?).
Na záver niekoľko užitočných rád. Pri rodinnej dovolenke vo V. Tatrách je optimálne pripraviť si program dopredu, pretože pokiaľ chcú rodičia ukázať deťom aj tatranské doliny alebo štíty, je potrebné mať potrebné oblečenie (aj do dažďa) a dobrú obuv, skladacie paličky, lekárničku, dostatok tekutín (najvhodnejšie sú iontové nápoje), ochranu hlavy proti slnečným lúčom, a pod. Túra musí byť primeraná s prestávkami a určite je vhodné, keď je jej cieľom vysokohorská chata, kde sa dá dostatočne odpočinúť. Turistické mapy V.Tatier obsahujú farebne vyznačené jednotlivé túry spolu s údajom o čase (1 hodina = cca 3 km chôdze). Odporúčam sledovať pred túrou počasie a túru začať už ráno alebo predpoludním. Tretí deň sa považuje za kritický a preto je vhodné relaxovať s deťmi napr. v Aquacity. Na internete je možné dopredu si stiahnúť aj Cestovné poriadky napr. Tatranských elektrických železníc (TEŽ) alebo autobusov s príchodmi a odchodmi http://www.sadpp.sk/poriadky.html (cestovné poriadky autobusov SAD Poprad). Odporúčam prezrieť si aj internetové stránky o cenách lanoviek http://www.vt.sk/cenniky/lanovky/sk/leto/. Pokiaľ chce niekto využiť rýchlikové železničné spoje a ide o viacčlennú rodinu alebo dve a viac rodín, existujú zľavy na hromadnom cestovnom lístku (skupina). Vozne v rýchlikovej súprave sú (konečne) moderné a klimatizované (pokiaľ klíma funguje :-)).
Fotogaléria k článku:
Popis: Alebo je možné vystúpiť cez Lomnické sedlo. Pozor však na Emercyho a jeho nárek ! (Len s horským vodcom a dostatkom financií)
Popis: Tatraboby v Tatranskej Lomnici.
Popis: Chata pod Soliskom. Sedačkovou lanovku ste tam pár Eur. Za čerstvý vzduch sa neplatí. Môžno si "vyšliapnúť" aj na dvojtisícové Solisko.
Popis: A pohľad opačný (z chaty pod Soliskom). Bodky na plese sú člnky.
Popis: Z Bielej vody na Brnčalku. Zľava Lomnické sedlo, Lomnický štít a Kežmarský štít. Podoby ničivej víchrice vidno na každom kroku.
Popis: Turistický smerovník. Svoje sily rozložte dobre a uvážlivo.
Popis: Klídek.
Popis: Vpravo dolu Brnčalka. Fascinujúci skalný amfiteáter Veľkej a Malej Zmrzlej doliny so svojimi ochrancami. Postoj, človeče... a zataj dych.
Popis: Bilíčka.
Popis: Visutou kabínkovou lanovkou na Skalnaté pleso. Fotené cez špinavé sklo.
Popis: Bodka hore nie je mucha. Je to lanovka na Lomnícký štít.
Popis: ČAsť vodopádov Studeného potoka.
Popis: Neštvite ma veľmi, turisti a neberte mi čučoriedky...!!!
Popis: Rainerova chatka.
Popis: Pohľad zo Štrbského plesa na Solisko a jeho chatu. Pekný "výšup"...
Popis: Asi najvyššia stena V.Tatier. Kežmarská stena je vysoká 900 m.n.m.
Popis: Komu sa zdá lístok na Lomničák drahý,môže ísť peši cez Medené lávky.
Popis: Veľká Zmrzlá dolina so svojimi vodopádmi. Hore je Baranie sedlo (priechod do Malej studenej doliny s Térynku).
Popis: Lanovka zmizla. Scenéria zostala...
Popis: Zo sedla cez reťaze na vrchol Jahňacieho štítu je už len na skok (možno).
Popis: Kráľovná flóry Tatier...
Popis: Koniec Belianskych Tatier a šafrány.
Popis: Pohoda.
Popis: A klaustrofóbia z uzavretých toboganov.
Popis: Dolina Zelenej vody s Brnčalkou zhora. Chodník (vpravo) do Červenej dolinky je strmý a vedie kľukato do sedla. Vpravo turistický chodnik na Bielu vodu.
Popis: Adrenalínové a ne/bezpečné kolobežky na Hrebienku.
Popis: Vpredu vpravo Jastrabia veža so stienkou, ktorá kedysi privádzala horolezcov k zúfalstvu. Vpravo chodníček do Červenej dolinky (na Jahňací štít).
Popis: Takto dlho rastie jedlička...
Popis: Tu niet slov... Iba mlčanlivá prosba pre všetkých...
Popis: Aquacity.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.