Slovenskí policajti majú za sebou prvý mesiac v Chorvátsku
Prezídium PZ SR |MM| Slovenskí policajti pôsobia od 15. júna v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, v Splitsko-dalmatínskej (+385 99 7201 001)a v Primorsko-goranskej (+385 99 7201 002). Je to niekoľko ročná tradícia, novinkou tento rok je, že budú pomáhať o mesiac dlhšie.
Dnes je tomu presne mesiac, čo začali pomáhať turistom. Stretli sa s rôznymi ľuďmi a ich problémami. Mnohé sa opakovali a tak vyberáme iba tie, z ktorých plynie ponaučenie a môžu pomôcť aj ďalším, ktorí sa k moru do týchto oblastí ešte len chystajú:
v Môže sedieť sedem ročné dieťa na prednom sedadle spolujazdca?
Podľa chorvátskych predpisov je možné dieťa prevážať na podsedáku len na zadných sedadlách, pokiaľ je vozidlo vybavené druhým radom sedadiel. Vpredu len dieťa v autosedačke do dvoch rokov.
v Strata alebo odcudzenie dokladov v zahraničí
Najprv skúsiť pohľadať, či ste si ich niekde neodložili, potom nahlásiť tamojšej polícii, ktorá za poplatok vydá potvrdenie o strate dokladu a následne treba kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Záhrebe, ktorý na základe potvrdenia od polície vydá náhradný cestovný doklad, s ktorým je možné cestovať domov. Na Slovensku treba ísť na oddelenie dokladov na polícii, kde boli pas alebo občiansky preukaz vydané a vybaviť si nové doklady.
v Parkovanie s preukazom ZŤP
Parkovať je možné len na miestach na to určených, vrátane parkovísk s označením ZŤP, ak je vodič držiteľom európskeho ZŤP.
v STK a emisná kontrola
Platnosť je rovnako legislatívne upravená v rámci Európskej únie. To znamená, že si platnosť treba skontrolovať a vybaviť ešte doma, inak hrozia pokuty od okresného úradu.
v Pokuty za parkovanie
Ak zaplatíte do troch dní, stačí zaplatiť polovicu, ak do ôsmich dní, tak dve tretiny pokuty. Môžete ju uhradiť na pošte, alebo v banke.
Pozor, stal sa prípad, že vodič mal na prednom okne zvnútra clonu proti slnku a parkovací lístok na sedadle, takže sa mu parkovanie predražilo o pokutu. Podľa parkovacích podmienok je vodič povinný vyložiť parkovací lístok viditeľne pod čelné sklo vozidla.
Taktiež pozor na platenie parkovného prostredníctvom mobilného operátora. Je to možné len ak si zakúpite karty chorvátskych operátorov, slovenský operátor takúto službu neposkytuje.
v Dopravné nehody
Treba zistiť, či došlo k zraneniu a volať 112, prípadne číslo polície 192. V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo za správny poplatok 20,- HRK (asi o 2-3 dni).
Na spoločných stretnutiach s náčelníkmi chorvátskej polície vždy vyzdvihli profesionalitu a ochotu našich policajtov. Oceňujú, že Slovensko ako jediná krajina je zapojená od 15. 6. do 15. 9., teda presne v čase letnej turistickej sezóny chorvátskych bezpečnostných zložiek.
Ako „pikošku“ pripájame link na chorvátsky portál, ktorý zverejnil rozhovor s našimi policajtmi, ktorí jediní z vyslaných krajín ovládajú aj chorvátsky jazyk:http://tunera.info/slovacki-policajci-u-pp-crikvenica-osjecamo-se-kao-doma/
Chorvátska polícia začala v roku 2006 projekt „Bezpečná turistická sezóna“. Cieľom je pomoc zahraničným turistom, prevencia pred páchaním priestupkov a trestných činov, bezpečnosť cestnej premávky, dohľad nad štátnou hranicou a bezpečnosť na mori. Slovensko sa do tohto projektu zapája od roku 2008. Od začiatku účasti slovenskej polície vykonávalo službu v Chorvátsku 84 našich policajtov. V roku 2019 budú mať v Chorvátsku zastúpenie policajti z 19 krajín a budú pôsobiť na 7 policajných riaditeľstvách v prímorských oblastiach.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.