Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Poslanci načrtli perspektívu členstva Srbska, Čiernej Hory a Kosova v EÚ

REDAKCIA naEXpediciuDátum30. 11. 2018 07:59:04TémaAKTUALITY
  • Správy z Európskeho parlamentu |MM|
  • nevyhnutnosť normalizácie vzťahov Srbska a Kosova  
  • zosúladenie zahraničnej politiky Srbska s EÚ - aj vo vzťahu k Rusku  
  • liberalizácia vízového režimu pre Kosovo  
  • možné členstvo Čiernej Hory v EÚ okolo roku 2025  

Európsky parlament vo štvrtok schválil trojicu uznesení, prostredníctvom ktorých zhodnotil pokrok Srbska, Čiernej Hory a Kosova na ich ceste k možnému členstvu v EÚ.

Poslanci v schválených uzneseniach vyzvali na dôslednejšie zosúladenie zahraničnej a bezpečnostnej politiky Srbska s EÚ. Požadujú tiež liberalizáciu vízového režimu s Kosovom a naznačili možnosť vstupu Čiernej Hory do EÚ v roku 2025.


Srbsko


Parlament v uznesení, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 503 (za): 85 (proti): 47 (zdržalo sa hlasovania), privítal pretrvávajúcu angažovanosť Srbska na ceste integrácie do Európskej únie a vyzval Belehrad, aby toto strategické rozhodnutie aktívne podporoval medzi srbskou verejnosťou. Poslanci tiež ocenili odhodlanie Srbska v oblasti normalizácie vzťahov s Kosovom a podporili Úniou sprostredkovaný dialóg, ktorý by mal predstavovať rámec na dosiahnutie komplexnej normalizačnej dohody medzi Srbskom a Kosovom.


Uznesenie si všíma prebiehajúcu diskusiu o možnej výmene území medzi Srbskom a Kosovom. Poslanci v tejto súvislosti zdôraznili, že cieľom takýchto aktivít by nemalo byť vytvorenie etnicky homogénnych štátov v regióne. Parlament tiež podotkol, že takáto dohoda by bola prijateľná iba vtedy, ak sa dosiahne po vzájomnom súhlase a zohľadnení celkovej stability regiónu a medzinárodného práva.


Poslanci vyzvali Belehrad na zintenzívnenie reformného úsilia v oblasti právneho štátu, boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ako aj na pokračovanie reformy verejnej správy s cieľom zaistiť jej politickú neutralitu. Srbsko by tiež malo dôslednejšie zosúladiť svoju zahraničnú a bezpečnostnú politiku s EÚ, a to aj vo vzťahu k Rusku a v rámci OSN.


Spravodajca uznesenia David McAllister (EPP, DE) uviedol: „Srbsko dosahuje výrazný pokrok vo svojom strategickom úsilí o vstup do EÚ, [v rámci prístupových rozhovorov] má otvorených štrnásť rokovacích kapitol a dve z nich sú predbežne uzavreté. Pokiaľ zameria všetku svoju energiu na prijímanie a zavádzanie reforiem, najmä v súvislosti s kapitolami 23 a 24 v oblasti právneho štátu a s kapitolou 35, ktorá sa zaoberá normalizáciou vzťahov s Kosovom, v nasledujúcich mesiacoch by mohli byť otvorené ďalšie kapitoly. Európsky parlament je pripravený naďalej podporovať Srbsko na jeho európskej ceste.‟


Čierna Hora


Poslanci ocenili ďalší pokrok Čiernej Hory v procese integrácie do EÚ, zároveň však apelovali na vedenie krajiny, aby sa prioritne zameralo na riešenie problémov v oblastiach právneho štátu, slobody médií, korupcie, prania špinavých peňazí, ako aj organizovaného zločinu a s ním súvisiaceho násilia.


Uznesenie, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 484 (za): 80 (proti): 63 (zdržalo sa hlasovania), vyzdvihuje pokračujúce úsilie Podgorice o konštruktívnu regionálnu spoluprácu a dobré dvojstranné susedské vzťahy. Poslanci tiež privítali ratifikáciu dohody o štátnych hraniciach medzi Čiernou Horou a Kosovom a vyzvali na urýchlené vyriešenie pretrvávajúcich hraničných sporov s ostatnými susednými krajinami.


Parlament pripomenul strategickú dôležitosť pristúpenia Čiernej Hory k NATO dňa 5. júna 2017 pre zabezpečenie stability a mieru na západnom Balkáne. Poslanci sa zároveň stotožnili s hodnotením Európskej komisie, podľa ktorého by Čierna Hora, za predpokladu silnej politickej vôle a dosahovania ďalšieho pokroku v reformách a riešení sporov so susedmi, mohla byť pripravená na členstvo v EÚ do roku 2025.


Spravodajca EP Charles Tannock (ECR, UK) uviedol: „Dnešná správa poukazuje na výrazný celkový pokrok Čiernej Hory a kladne hodnotí jej všeobecné smerovanie. Takého úspechy však prinášajú väčšiu zodpovednosť. Parlament v tejto súvislosti jasne vyjadril svoje obavy ohľadom slobody médií v krajine a potreby zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Toto je moja posledná správa ako spravodajcu k Čiernej Hore, ktorej však želám do budúcnosti všetko dobré a nemám žiadne pochybnosti o jej úspešnej ceste k členstvu v EÚ.‟


Kosovo


Parlament v uznesení, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 393 (za): 139 (proti): 71 (zdržalo sa hlasovania), pochválil Prištinu za prijatie dôležitých právnych predpisov v rámci európskeho programu reforiem (ERA). Poslanci však zároveň kritizovali chýbajúci nadstranícky konsenzus a pretrvávajúcu politickú polarizáciu v Kosove, ktoré negatívne ovplyvňujú schopnosť krajiny zaviesť udržateľné reformy.


Liberalizácia vízového režimu by priblížila Kosovo k Európskej únii, uvádza sa v uznesení, ktoré zároveň víta potvrdenie Európskej komisie, že kritériá pre uvoľnenie vízovej povinnosti boli splnené. Rovnaký pokrok sa však podľa poslancov nepodarilo dosiahnuť v iných oblastiach. Znepokojenie medzi zákonodarcami vzbudzujú najmä finančne poddimenzované súdnictvo, všeobecne rozšírená korupcia, prvky ovládnutia štátu, neprimeraný politický vplyv a nerešpektovanie riadneho postupu.


Uznesenie tiež poukazuje na to, že päť členských štátov EÚ dodnes Kosovo neuznalo. Okrem Slovenska ide o Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko. Schválený text v tejto súvislosti konštatuje, že uznanie Kosova všetkými členskými štátmi EÚ by prispelo k normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom.


Spravodajca Igor Šoltes (Zelení/EFA, SI) uviedol: „Pre Kosovo je dôležité zotrvať na svojej ceste smerom k integrácii do EÚ. Zároveň je však dôležité, aby EÚ uznala, že Kosovo naplnilo všetky požadované kritériá na liberalizáciu vízového režimu - a EÚ by to mala plne rešpektovať. Kosovu by mal byť preto čo najskôr umožnený bezvízový režim. Vláda Kosova by mala pokračovať v zavádzaní reforiem a zamerať všetku svoju energiu aj na ich fungovanie v praxi. Je dôležité pokračovať v boji proti korupcii a organizovanému zločinu, ale tiež posilniť úsilie smerom k nezávislému a plne funkčnému súdnemu systému.‟


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign