Mohyla na Bradle
Krásny to kraj, plný dobrých ľudí, kde aj príroda sa s neskrývanou radosťou budí.
Môžeš stúpať úzkym chodníčkom v omamnej vôni mladých stromov a s úprimnou láskou navštíviť velikána a hrdinu domov.
A na hore Bradlo s úctou a hrdosťou hľadieť na dielo oku milé, nehanbiac sa zotrieť vďačnú slzu pri našej srdcu milej Mohyle.
Generál Milan Rastislav Štefánik - najvýznamnejšia osobnosť moderných slovenských dejín, politik, astronóm, vojenský letec.
Mohyla generála M. R. Štefánika je ojedinelá a významná pamiatka európskeho formátu. Je symbolom lásky a vďačnosti Slovákov i Čechov k jednému zo zakladateľov spoločného štátu. Bola postavená v Myjavskej pahorkatine na vrchu Bradlo v nadmorskej výške 543 m nad morom, ktorý sa týči nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská (smer Vrbové, Piešťany). Je jedným z vrcholov architektonickej tvorby Dušana Jurkoviča, ktorý o tomto mieste napísal: „Pre Štefánika bolo len jedno miesto: na temeni Bradla nad Košariskami, kam sa on za voľných chvíľ po cestách ďalekým svetom utiekol pokochať krásou svojho rodného kraja, odtiaľ v žiarach rannej zory sledoval strieborný tok Váhu a sivú hlavu Inovca, v pohádkových náladách rysujúce sa rozvaliny dávnych dôb hradu Čachtického a šeré trosky Branča. Sokole, tu rozhliadni sa naposledy po Javorine a Bielej hore a tu odpočívaj.“
Generál Štefánik tragicky zahynul 4. mája 1919. O týždeň neskôr bol pochovaný spolu s jeho talianskou posádkou na Bradle. Základný kameň mohyly bol položený o päť rokov po jeho smrti. Presný popis mohyly snáď najvhodnejšie popisuje časopis Bradlo: "Mohyla sa skladá z dvoch terás stupňovite nad sebou vyrastajúcich zo svahov a z náhrobnej stavby. Pôdorys celej stavby je obdĺžnik s orientáciou od západu na východ, zodpovedajúci prvotnému uloženiu štyroch hrobov, tvoriacich kríž. V hlave je hrob generála Štefánika, v jeho nohách hrob kráľovského talianskeho mechanika-strelca Aggiusti Gabrieleho, po pravom boku hrob poručíka Mancinelli Scottiho (ktorý bol neskoršie prevezený do vlasti), po ľavom boku seržanta Merlini Umberta. Spodná terasa má dĺžku 93 m a šírku 62 m. V kratších terasách na východnom a západnom boku umiestnené sú vždy dve a dve schodištia vedúce na rovinu, z ktorej zo všetkých strán je uplatnený terén svahov a uprostred vyššia druhá terasa s obvodom 45 a 32 m. Obidve terasy sa dvíhajú hrabovite šikmými stenami, vybudovanými z hrubých kvádrov. Z druhej terasy vyrastá na temeni kopca pyramídovitá mohyla. Na južnej a severnej strane pyramídy vystupuje po každej strane jedno schodište. Z každého rohu sa pnú do výšky 12 m mohutné kamenné obelisky. Jedinou živou výzdobou mohyly sú šľachtené jalovce, vyrastajúce z pôdy vrchu. Mohyla je zhotovená z kvádrov z drahocenného trvácneho kameňa travertínu, ktorého sem bolo dovezeného zo Spišských Vlachov 194 vagónov, t.j. 924, 32 m³".
Na tumbe (stredoveký neskôr renesančný náhrobok v tvare položeného hranola) mohyly sú umiestnené pamätné dosky s týmito nápismi:
na západnej strane:
„VEĽKÉMU SYNOVI
OSLOBODENÝ NÁROD
ČESKOSLOVENSKÝ“
na južnej strane: ČS. MINISTER A GENERÁL
DR. MILAN R. ŠTEFÁNIK
+ 21. JÚLA 1880 4. MÁJA 1919
na severnej strane: S NÍM KRÁĽ. TALIANSKY
SERG. U. MERLINO
A SOL. G. AGGIUNTI
na južnej strane: ZAHYNUL PÁDOM LIETADLA DŇA 4. MÁJA
1919 PRI BRATISLAVE“
Mohyla poskytuje nádherný výhľad na nielen na obec Košariská (rodné miesto M.R.Štefánika), na mesto Brezová pod Bradlom, ale aj na Myjavskú pahorkatinu, Biele a Malé Karpaty a vidno z nej aj siluety Čachtického hradu a zrúcaniny hradu Branč (článok na www.escapeonline.sk). V skutočnosti však vizuálne pôsobí oveľa pôsobivejšie ako na fotografiách. Fascinujúce sú hlavne jej čisté pravidelné línie, biela krása kameňa a monumentálna veľkoleposť. K mohyle sa dá vyviezť autom po strmšej asfaltovej ceste až na parkovisko, pri ktorom sa nachádza predajňa suvenírov a informačné centrum. V jej blízkosti sa nachádza lyžiarska zjazdovka s vlekom a chata. Peší návštevníci môžu zaparkovať auto v blízkosti rímskokatolíckeho kostolíka s cintorínom a odtiaľ vystúpiť po turistickej značke až k mohyle.
Fotogaléria k článku:
Popis: Cestička k Mohyle vedie z parkoviska.
Popis: Námestie v Brezovej pod Bradlom.
Popis: Pohľad na Brezovú pod Bradlom.
Popis: Cestička naspäť.
Popis: Napriek nie celkom priaznivému počasiu prichádzajú k Mohyle starší i mladší.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.