Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Ministerstvo ani do 21. 9. nerozhodlo – RegioJet musel začať s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno v decembri 2020

REDAKCIA naEXpediciuDátum21. 09. 2020 16:21:53TémaCestovanie
1199

RegioJet |MM|   Ani do 21. 9. nezverejnilo ministerstvo dopravy žiadnu informáciu o tom, ako bude zabezpečená prevádzka vlakov na trase Bratislava – Komárno od 13. 12. 2020, kedy vyprší stávajúca zmluva s dopravcom RegioJet.

Aby RegioJet dodržal zákonné lehoty, musel začať kroky spojené s ukončovaním prevádzky na tejto trase ku dňu skončenia zmluvy 12. 12. 2020. Týka sa to najmä príprav na hromadné prepúšťanie zamestnancov. To má jasný zákonný postup – musí sa najprv prerokovať so zamestnancami, potom oficiálne nahlásiť na úrad práce a až po 30 dňoch, pokiaľ úrad práce nestanoví inak, môže začať plynúť výpovedná lehota.

RegioJet opakovane žiadal ministerstvo dopravy, aby rozhodlo najneskôr do 15. 9. Opakovane upozorňoval na to, že po tomto termíne musí začať s krokmi, ktoré vyžaduje zákon v súvislosti s ukončením prevádzky a nebude už možné garantovať ďalšie zaistenie prevádzky.

Ministerstvo do dnešného dňa žiadne rozhodnutie neprijalo a necelé 3 mesiace nie je jasné, ako bude na trase Bratislava – Komárno od 13. 12. zabezpečená doprava.

Kritická situácia na trase Bratislava – Komárno vznikla preto, že ministerstvo sa oneskorilo vo všetkých termínoch, ktoré sa týkali súťaže na nového dopravcu po ukončení zmluvy s RegioJetom. Termín ukončenia zmluvy je pritom známy 10 rokov.

Súťaž bola ministerstvom dopravy vyhlásená neskoro, podmienky boli nastavené tak, že žiadny z dopravcov sa do nej nemohol prihlásiť a po jej neúspechu ministerstvo do dnešného dňa nerozhodlo o ďalšom postupe.

RegioJet je pripravený urobiť maximum

RegioJet je pripravený urobiť maximum pre riešenie ďalšieho postupu. Sme pripravení koordinovať kroky s dopravcom, ktorý bude na trati jazdiť od 13. 12. – a to vrátane dohody o prevzatí trás, o koordinácii postupu voči zamestnancom, či prípadnom využití vhodného vozového parku – ako sú napríklad poschodové súpravy, bez ktorých nie je možné zaistiť dostatočnú kapacitu na najmä ranných špičkových spojoch.

Vzniknutá situácia vnáša neistotu do veľa oblastí – okrem cestujúcich a zamestnancov, sú to oblasti, ako je napríklad využívanie cestovných dokladov Bratislavskej integrovanej dopravy, celková prepravná kapacita (v rannej špičke prepravujú vlaky viac ako 700 cestujúcich na jeden vlak), či výška dotácií, ktorú štát bude za riešenie v tejto krízovej situácii platiť.

Celkový časový súhrn:

RegioJet v rokoch 2018 a 2019 opakovane upozorňoval ministerstvo dopravy na nutnosť skorého vyhlásenia súťaže na nového dopravcu – a to najmenej 15 mesiacov pred ukončením zmluvy s RegioJetom 12. 12. 2020.

Podmienky súťaže zverejnilo ministerstvo neskoro – až 31. 12. 2019 – teda iba 11,5 mesiacov pred ukončením zmluvy.

RegioJet kvôli tomu nemohol v súlade so zmluvou o prenájme v riadnej lehote potvrdiť ďalší prenájom nízkopodlažných klimatizovaných vozidiel. O tejto skutočnosti vopred informoval ministerstvo dopravy.

Súťaž skončila neúspechom, podmienky nemohol splniť žiadny z uchádzačov.

V marci 2020 po neúspechu súťaže ponúkol RegioJet ministerstvu s ohľadom na potrebu núdzového zaistenia prepravy na ďalšie dva roky variant dočasného zaistenia prevádzky vozidlami, ktoré má RegioJet k dispozícii (motorové súpravy 628 a poschodové vozne). Prioritou bolo dočasné zaistenie prepravy cestujúcich do toho, kde na trati začne fungovať dopravca, ktorý bude vyhlásený z nového kola súťaže.

RegioJet opakovane ministerstvo informoval, že bohužiaľ nemá inú možnosť, zaistenia prevádzky, a že rozumie tomu, že ministerstvo rokuje aj s inými dopravcami s ohľadom na závažnosť situácie.

Do 15. 9. ministerstvo nijako nerozhodlo o tom, ako bude zaistená prevádzka na trati Bratislava – Komárno od 13. 12. 2020, kedy sa skončí zmluva s dopravcom RegioJet.

V tejto situácii – s ohľadom na zákonné lehoty – musel RegioJet spustiť prípravy na ukončenie prevádzky k 12. 12. 2020.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign