Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Na expedíciu | Reportér 24

Cesta je ciel...
Označenie inzercie
Na expedíciu

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Letná dovolenka a prázdninové výlety v DolnomRakúsku

Miloš MajkoDátum09. 07. 2013 20:23:49TémaTip na víkend
200

Letná dovolenka a prázdninové výlety v DolnomRakúsku

Najväčší rakúsky kraj sa rozprestiera v oblasti okolo Viedne. Obľúbenou destináciou  je  pre nádherné prírodné zákutia, historické pamiatky a kultúrne zážitky, ale aj vychýrené vína a tradičnú kuchyňu miestnych hostincov a podnikov. Práve vďaka gastronomickému umeniu sa za posledné roky Dolné Rakúsko nazýva aj krajom pôžitkárov.

Pôžitok je dôležitá súčasť života v Dolnom Rakúsku a miestni záľubu v jedle a pití zdieľajú aj s návštevníkmi svojou pohostinnosťou. Kvalita je v týchto končinách samozrejmosťou a v nemalom k nej prispieva aj snaha využívať maximum ingrediencií z lokálnych zdrojov. Preslávené sú najmä waldviertelský kapor a mak, mušt a syr Schofkas z Mostviertelu, marchebská zelenina a tekvica z Retzu. Typické je aj rafinované kombinovanie tradície s modernou kuchyňou, čo vynieslo mnohým dolnorakúskym reštauráciám významné ocenenia.

Video:http://www.youtube.com/watch?v=oVe4Obz5jNE

Oslava pôžitkov

A ako to už býva, kde ľudia radi jedia, tam aj radi oslavujú. Akcie ako Stolovanie vo Weinviertel, Marhuľový deň, Deň maku a predovšetkým Vínna jeseň so svojimi 800 podujatiami sa neodmysliteľne spájajú práve s kulinárstvom. Zaujímavé podujatia pripravila aj turistická platforma Záhrady Dolného Rakúska, ktorá zahŕňa cca 40 členov. Na návštevníkov čakajú Grilovacie večery v záhradách, Rustikálne pikniky v parkoch, osviežujúce bylinkové drinky a koktejly na záhradných terasách alebo skvelé gurmánske menu podávané uprostred viničov. Vyvrcholením sú noci splnu 22. júla a 21. augusta.

Kultúrne podujatia

Bohatá je aj kultúrna ponuka, ktorá sa v uplynulých rokoch výrazne rozšírila. Obľúbené sú Festival hudby Grafeneg, Letné divadlá Dolného Rakúska, ktoré sú na viac ako 20 miestach a výstavy súčasného umenia nájdete v Kultúrnej hale Krems, Schallaburgu, či múzeu Essl. Vďaka histórii strednej Európy sú v Dolnom Rakúsku výrazné míľniky v spoločenských dejinách, ktoré nám dodnes pripomínajú historické stavby a monumenty. Dôležité relikvie z doby kamennej a rímskych čias sú Venuša z Willendorfu a archeologický park Carnuntum. O veľkej histórii mlčky svedčí 15 kláštorov, viac ako 40 hradov a zámkov otvorených pre verejnosť.  Železnica Semmering je dokonca od roku 1998 Svetovým deičstvom UNESCO, ako aj Wachau, ktoré tento titul získalo o 2 roky neskôr.

Cyklistický raj

Vďaka Alpám a ich nádherným prírodným zákutiam je Dolné Rakúsko aj ideálnym cieľom športovcov. Celé regióny sa priam upísali cyklistickému turizmu – Weinviertel, Mostviertel, či Donau ponúkajú až 7 top cyklistickýh trás o dĺžke 1200 km, ktoré sú pripravené pre milovníkov tohto športu. Dunajskou cyklotrasou vo Wachau prejde ročne okolo 250 tisíc cyklistov a po frekventovanej trase medzi Viedňou a Badenom ďalších 100 tisíc. Pričom tento počet má stále stúpajúcu tendenciu aj vďaka vynikajúcej infraštruktúre. Sieť je obklopená výletnými miestami, hostincami, vínnymi pivničkami, ale aj servisnými zastávkami.

 

Dolnorakúske cyklotrasy:

-          Dunajská cyklotrasa (260 km)

-          Cyklotrasa Traisentall (111 km)

-          Euro Velo č. 9 – Brno Route (180 km)

-          Kamp-Thaya – Morava (420 km)

-          Pistingtal (43 km)

-          Triestingtal – Golsental (60 km)

 

Leto v horách Dolného Rakúska

V rámci turistickej stratégie Dolného Rakúska naberá stále väčší význam letná turistika a turizmus v horách. V strede záujmu sú najmä Mostviertel a Viedenské Alpy s najvyšším vrchom Schneeberg (2000 m). Otscher, Rax Semmering a Hochkar sú tiež obľúbené. Kraj sa však nespolieha len na príťažlivosť alpskej prírody a pri tvorbe produktov sa zameriavajú špeciálne na mladú generáciu milovníkov hôr. Zaujímavým vylepšením sú kultové oranžové Enzos, lehátka netradičného dizajnu, ktoré oživili panoramatické body v Mostvierteli alebo Viedenských Alpách. Skvelým lákadlom je aj „Prehliadač“ Viedenských Álp. Dômyselné zariadenie postavené uprostred prírody zobrazuje až 28 lokalít pozdĺž chodníka Leitwanderweges vo Viedenských Alpách. S výhľadom a zrkadlami na stenách všetko zažiari v novom svetle. Existujú aj ručné prehliadače, s ktorými si môžete vychutnať výhľad podľa vlastného výberu.

Lákadlá dolnorakúskych hôr

Za zmienku rozhodne stojí aj ponuka troch dediniek Göstling an der Ybbs, Hollenstein and der Ybbs a Lutz am See, ktoré ponúkajú 23 e-Mountainbikeov na zapožičanie. Ďalšie sústredenie smeruje na neustále zlepšovanie ponúkaných služie, preto vznikol začiatkom januára nový projekt – kvalifikácia chát. Cieľom kategorizácie je, aby sa dosiahla jednotná vysoká kvalita. Počas leta 2013 by malo návštevníkov pritiahnuť aj množstvo kultúrnych regionálnych horských podujatí ako Wanderbare Gift, či Hudba na vysokohorských pastvinách.

Lanovky v Dolnom Rakúsku

Menej športovo založeným ľuďom, seniorom, či rodinám s deťmi, ktorí si radšej šliapanie ušetria, poslúžia lanovky. Vďaka nim sú príroda a nádherné výhľady dostupné všetkým a na vrcholoch hôr si môžu dopriať miernejšiu turistiku, ktorá im vyhovuje. Zoznam lanových dráh, ktoré sú počas leta k dispozícii v Dolnom Rakúsku:

-          Schneeberg Sesselbahn und Schneebergbahn (Zahnradbahn)

-          Sessellift Rollerbahn Mönichkirchen Mariensee

-          Raxseilbahn

-          Semmering

-          St Corona

-          Hochkar 4er Sesselbahn Hochkarbahn

-          Doppelsessellift „Großer Ötscher“

-          Sessellift Lilienfeld Muckenkogel

 

Vývoj turizmu v Dolnom Rakúsku a počet hostí zo Slovenska

Horský turizmus má v Rakúsku významné postavenie, čo je možné vidieť aj na počte prenocovaní v roku 2012, najmä od mája do októbra,

-          4.103.987 prenocovaní v lete

-          1.559.378 návštevnosť v lete

Celkovo Dolné Rakúsko v roku 2012 dosiahlo najlepšie výsledky v počte prenocovaní:

-          Nárast: + 0,7 % = 6.735.320 Prenocovaní

-          Dôležité:Zo 6,7 milióna prenocovaní pripadá 61 % na letnú sezónu od mája do októbra 2012

-          Ďalším pozitívnym vývojom je nárast domácich hostí: +  0,4 %

-          Ešte pozitívnejší je vývoj počtu prenocovaní zahraničných hostí: + 1,5 %

-          Nárast návštevnosti: + 0,3 % = 2.475.849

 

Stredoeurópske trhy sa stávajú dôležitým zdrojovým regiónom pre rakúsky turizmus. Devízou týchto trhov je dynamika a nárast.

 

Trh

Prenocovania

Zmena v roku 2012 oproti 2011

Maďarsko

144.326   

+ 8,3 %

Česko

96.839

+ 11,8 %

Slovensko

52.304

+ 23 %

Švajčiarsko a Lichtenštajsko

64.818

+ 6,8 %

 

Slovensko je spolu s Českom a Maďarskom prioritným trhom pre Dolné Rakúsko.

-          Prenocovania zo Slovenska v marci 2013:

            4.847 prenocovaní = Plus 19,3 % (783 Nächtigungen)

-          Vývoj prenocovaní hostí zo Slovenska

-          2012 Nárast počtu prenocovaní: 294,80 %

-          2010 – 2012 Nächtigungszuwachs: 43,161 %

 

Ďaľšie informácie nájdete aj na našej stránke  www.dolne-rakusko.info

- - -

V uplynulom týždni sa v jednej z bratislavských reštaurácií uskutočnila prezentácia regiónu novinárom i verejnosti. Využili sme možnosť a pre R24 sme z akcie urobili video rozhovor.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Slovenka  rozhovor o Cernobyle
Označenie inzercie
ZIVOT rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
VIZOVA POVINNOST PRE OBCANOV SR A CR
Označenie inzercie
AKTUALITY rozhovor o cestovani
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016  - 30. vyrocie tragedie / Bielorusko
Označenie inzercie
Expedicia Jordánsko-Izrael 2017 februar
Označenie inzercie
Transsibírska magistrála v studiu Reporter24
Označenie inzercie
100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

100. výročie VOSR - Expedícia St.Petersburg 2017
Označenie inzercie
Zakarpatska Ukrajina
Označenie inzercie
Expedicia Jordansko Izrael
Označenie inzercie
CESTOVANIE
Označenie inzercie
Bottom panel

© naexpediciu.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na naexpediciu.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign