Ministerstvo zdravotníctva SR |MM| Slovensko bude mať voľný pohyb s 19 krajinami, od stredy otvárame hranice okrem Českej republiky, Rakúska a Maďarska aj pre ďalších 16 krajín. Zároveň sa od stredy od 7. hodiny ruší povinná štátna karanténa a ekaranténa pre ľudí vracajúcich sa z týchto 19 bezpečných krajín. Pre tých, ktorí sa vracajú sa z iných krajín, je odporúčaná dobrovoľná domáca karanténa. Ďalšiu vlnu uvoľňovania opatrení vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu dnes oznámili premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas.
 
K Českej republike, Maďarsku a Rakúsku, s ktorými už máme otvorené hranice, pribudnú Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Konzílium odborníkov tieto krajiny identifikovalo ako bezpečné. Občanom, vracajúcim sa z iných krajín mimo tohto zoznamu, sa odporúča dobrovoľná karanténa a na piaty deň test na koronavírus.
 
Vzhľadom na priaznivú situáciu sa od pondelka 15. júna ruší obmedzenie počtu detí v triedach materských škôl a základných škôl. Posledný júnový týždeň sa budú môcť na báze dobrovoľnosti vrátiť do škôl aj ostatné deti druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl. V školách sa zároveň ruší aj povinné meranie teploty, či zákaz premiešavania detí.
 
Od stredy sa môžu otvoriť aj centrá voľného času a základné umelecké školy.
Otvárajú sa aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.
 
V súvislosti s nosením rúšok v exteriéroch nastáva zmena. Rúška budú už len odporúčané vonku v prípade stretnutia cudzích ľudí vo vzdialenosti do 2 metrov. Vo vnútorných priestoroch, budú rúška naďalej povinné, napríklad v obchodoch, či hromadnej doprave. Na pracovisku bude nosenie rúšok v rovine odporúčania, ak budú ľudia v uzavretých kolektívoch a aspoň dva metre od seba.
 
Menia sa aj pravidlá pre vnútorné priestory reštaurácií,  dvojmetrové  odstupy medzi stolmi alebo 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka bude v rovine odporúčaní.
 
Obchody zostávajú naďalej v nedeľu zatvorené, tento deň zostáva ako sanitárny na dezinfekciu obchodov.